Niezależnie od tego, czy chcesz po prostu dzielić się aktualnościami z rodziną i przyjaciółmi, czy chcesz uruchomić bloga i zbudować szerszą publiczność, zebraliśmy dziesięć wspaniałych serwisów, w których możesz założyć bloga za darmo.
Postaramy się również nakierować Cię na konkretną platformę, która będzie dla Ciebie najlepsza, abyś mógł bez problemu założyć bloga za darmo. Oto co musisz wiedzieć:
Najlepsze darmowe platformy blogowe
Oto najlepsze darmowe serwisy blogowe, z których możesz skorzystać, aby założyć swój własny blog już dziś:
1. Wix (www.pl.wix.com)

Wix jest darmowym narzędziem do tworzenia witryn, które może być całkowicie zarządzane z poziomu panelu sterowania. Główną cechą tej platformy jest to, że jest wyposażona w opcje drag-and-drop, więc nie musisz niczego robić kodując/programując. Projekt jest bardzo intuicyjny i nowoczesny, który może być używany zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych.
Zaletą Wix jest to, że oferuje darmowy hosting, więc musisz tylko zorganizować układ graficzny, wybrać szablon i wszystko jest gotowe. Zapewnia ładną kolekcję darmowych i premium motywów i szablonów dla różnych celów, w tym blogowania.
Aby uruchomić blog na Wix, po prostu zarejestruj się i dokonaj wyboru: możesz pozwolić, aby Wix ADI stworzył dla ciebie witrynę w oparciu o kwestionariusz lub zbudować swój blog samodzielnie – co obejmuje wybór szablonu i aranżację układów za pomocą edytora WYSIWYG. Jeśli wybierzesz drugą opcję, wszystko co musisz zrobić to znaleźć piękny szablon i zacząć dostosowywać wszystko na za pomocą edytora wizualnego.
Możesz dodać wiele elementów do swoich stron, od widżetów multimedialnych po tła, menu, typografię, formularze, boksy wideo itp. Kiedy uznasz, że strona jest gotowa, kliknij Opublikuj i zacznij blogować swoje historie.
👉 Przeczytaj więcej o różnicach między Wix a WordPressem
2. WordPress (www.wordpress.org)

WordPress.org to król darmowych platform blogowych. Jest to darmowa platforma, ale musisz zbudować stronę w większości samodzielnie. Musisz również hostować oprogramowanie samodzielnie. Chociaż można znaleźć kilka darmowych hostingów WordPress, lepszą strategią długoterminową jest zapłacenie niewielkiej kwoty za solidny hosting WordPress.
Ponieważ sam hostujesz oprogramowanie WordPress, masz pełną kontrolę nad tym, jak wygląda i funkcjonuje Twoja witryna, a także jak zarabiasz pieniądze ze swojej witryny.
Oto jak wygląda interfejs WordPressa podczas tworzenia nowego postu:

Po przeciwnej stronie jest WordPress.com, który jest drugą twarzą WordPressa – platforma używana głównie dla osobistych blogów, ponieważ jest łatwa do skonfigurowania i darmowa (jeśli nie przeszkadza ci niestandardowa nazwa domeny). Jednak jesteś również dość ograniczony w sposobie, w jaki możesz dostosować stronę.
A zwłaszcza jeśli Twoim planem jest monetyzacja bloga w jakikolwiek sposób, darmowa wersja WordPress.com uniemożliwi Ci to.
👉 Przeczytaj to, aby dowiedzieć się więcej o różnicy między WordPress.com a WordPress.org.
3. LinkedIn (www.linkedin.com)

Tego pewnie się nie spodziewałeś. LinkedIn nie jest pierwszym wyborem większości ludzi, gdy zastanawiają się, który z darmowych serwisów blogowych wybrać. Mimo to, naprawdę zasługuje na uwagę!
Dwa główne powody: łatwe w użyciu narzędzia oraz wstępnie istniejąca publiczność.
Co do tej drugiej rzeczy – publiczności – to, co jest wspaniałe w bazie użytkowników LinkedIn, to fakt, że są to użytkownicy wysoce skoncentrowani, profesjonaliści i właściciele firm. W rzeczywistości, podobno ponad 30 milionów firm jest aktywnych na LinkedIn.
W skrócie, LinkedIn po prostu działa jako platforma, na której można uzyskać ekspozycję, a to czyni go jednym z najlepszych darmowych portali blogowych z nich wszystkich.
Z technicznego punktu widzenia publikowanie na LinkedIn jest proste. Wystarczy przejść do swojego kanału LinkedIn i skorzystać z widgetu „Rozpocznij post” u góry strony. Aby przekształcić swój status w pełny post, kliknij „Napisz artykuł na LinkedIn”, aby otworzyć pełnoekranowe okno edycji.
To tutaj znajdziesz wszystkie narzędzia do edycji, do których jesteś przyzwyczajony – do formatowania tekstu, dodawania obrazów i nie tylko.
4. Weebly (www.weebly.com)

Weebly to kolejny kreator stron internetowych, który możesz wykorzystać nie tylko do blogowania, ale także do sprzedaży produktów lub prezentacji portfolio. Jest nieco podobny do Wix w tym zakresie, że zapewnia edytor WYSIWYG z elementami przeciągania i upuszczania. Jeśli chcesz dodać określony przycisk, możesz po prostu przeciągnąć go na stronę i dostosować go. To samo dzieje się z galeriami zdjęć, pokazami slajdów i każdym innym elementem multimedialnym.
Weebly zapewnia paski boczne, boksy multimedialne, formularze, miejsca na reklamy, ikony mediów społecznościowych, subskrypcję newslettera i wiele innych. Co więcej, platforma zawiera wbudowaną analitykę i pozwala na korzystanie z własnej, niestandardowej domeny (za którą trzeba zapłacić).
Na darmowym planie dostajesz pięć niestandardowych stron, subdomenę Weebly, 500MB pamięci i miejsca na reklamy.
5. Medium (www.medium.com)

Medium to wielofunkcyjna platforma podejmująca różnorodne tematy, gdzie każdy posiadający konto może pisać. W przeciwieństwie do większości innych darmowych serwisów blogowych, dużą zaletą Medium jest to, że Twoje artykuły zostaną wystawione na widok szerokiej publiczności, ponieważ platforma jest odwiedzana przez 60 milionów czytelników (*) miesięcznie (a liczba ta rośnie każdego roku).
Jest super prosty w użyciu – po prostu rejestrujesz się i zaczynasz pisać. Ale minusem jest to, że wszystkie twoje treści są na Medium. To znaczy, że tak naprawdę nie budujesz swojej własnej „przestrzeni”, jak w przypadku WordPressa.
6. Ghost (www.ghost.org)

Jest to kolejna platforma blogowa podobna do WordPressa. Podczas gdy oprogramowanie Ghost można pobrać za darmo ale potrzebujesz płatnego hostingu do uruchomienia strony.
Minusem jest to, że instalacja Ghosta nie jest tak prosta jak WordPressa i być może będziesz musiał pobrudzić sobie ręce pracą na serwerze – w zależności od hosta, którego wybierzesz dla swojego bloga.
Tworzenie postu w Ghost jest łatwe, gdy tylko skonfigurujesz swoją stronę. Edytor jest prosty i minimalistyczny, i oferuje podgląd na żywo twojego tekstu po prawej stronie ekranu.
7. Blogger (www.blogger.com)

Blogger to jeden z najstarszych darmowych serwisów blogowych, choć jego popularność w ostatnich latach spadła.
Jest to solidne rozwiązanie dla osobistych blogów, ale nie jest to najlepszy zasób do użytku profesjonalnego. Działa tak samo jak inne platformy hostowane: musisz najpierw założyć konto, aby móc z niego korzystać. Po utworzeniu konta (co jest proste), musisz wybrać jeden z domyślnych motywów i możesz zacząć spisywać swoje myśli. Ta platforma ma interfejs podobny do profilu Google+, a edytor wygląda jak strona Worda.
Blogger dostarcza kilka motywów do wyboru, każdy z nich zapewnia różne skórki, zaawansowane filtrowanie kolorów i różne minimalistyczne gadżety (aka widżety). Ale nic zbyt wymyślnego ani żadnego zaawansowanego dostosowania projektu. Ogólnie rzecz biorąc, Blogger ma proste opcje wyglądu, więc koncentruje się bardziej na części pisemnej. Miłą częścią tej strony jest to, że dostarcza miejsca na reklamy, które można umieścić w swoich fragmentach treści.
8. Tumblr (www.tumblr.com)

Tumblr to jeden z oryginalniejszych darmowych serwisów blogowych w sieci. W przeciwieństwie do pozostałych platform, które są tworzone głównie w celach publikacyjnych, ta tutaj jest bardziej nastawiona na treści multimedialne lub przypominające media społecznościowe.
Podobnie jak zwykła platforma blogowa, zapewnia wiele formatów postów dla różnych typów treści. Problemem Tumblra jest to, że jest on przeznaczony wyłącznie do użytku osobistego i nie będzie stanowił świetnego rozwiązania, jeśli masz plany zorientowane na biznes. Jest uproszczony, oferuje podstawowe opcje dostosowywania i, jak powiedziałem wcześniej, ma więcej z klimatu mediów społecznych.
Mimo że nie jest zbudowany dla biznesu, pozwala wyświetlać reklamy na stronie, używać linków afiliacyjnych i zintegrować blog z Google Analytics.
9. Joomla (www.joomla.org)

Podobnie jak WordPress, oprogramowanie jest darmowe, ale wymaga hostingu i domeny.
Ogólnie rzecz biorąc, Joomla ma elastyczny interfejs, który może być używany nie tylko do blogów, ale także do bardziej złożonych stron internetowych (można wybierać spośród wielu szablonów i rozszerzeń, aby dodać niestandardową funkcjonalność).
Jeśli chodzi o łatwość obsługi, platforma zapewnia oldschoolowy edytor, który w jakiś sposób przypomina Microsoft Word. Pozwala wybrać czcionkę, kolor, rozmiar, emotikony, tabele czy tło.
Edytor Joomla jest podzielony na zakładki. Pierwsza zakładka to klasyczne okno tekstowe per se, potem trzeba przełączać zakładki, aby wybrać kategorie postów, tagi, datę, meta opis, słowa kluczowe itp.
10. Jimdo (www.jimdo.com)

Jimdo to więcej niż przykład darmowych serwisów blogowych. Jednak w swojej darmowej wersji blogi są najbardziej wskazane, biorąc pod uwagę podstawowe funkcje Jimdo. Możesz więc szybko stworzyć stronę internetową z Jimdo, przechodząc przez kilka pozycji ( wykonujesz podstawowy kwestionariusz dotyczący celu Twojej strony). Po zaznaczeniu tych opcji, Twoja strona jest automatycznie tworzona w oparciu o Twoje wybory. Minusem Jimdo jest to, że nie możesz mieć niestandardowej domeny (przynajmniej nie za darmo) i nie możesz usunąć reklam, chyba że przejdziesz na płatny plan.
Ważnym aspektem Jimdo jest jednak to, że jest to konstruktor stron: tworzysz posty na blogu bezpośrednio przez front-end, a nie przez edytor (jak robią to inne serwisy blogowe). Oznacza to, że musisz przejść do każdego pola treści na stronie na żywo i edytować je na miejscu, bez przekierowania na inną stronę. Stopkę i logo można edytować w ten sam sposób. Jeśli chodzi o elementy treści, to masz kilka opcji: prosty tekst, tekst z obrazkiem, galeria zdjęć, kolumny, przyciski itp.
Za pośrednictwem lewego paska bocznego możesz dokonać więcej zmian, takich jak dodanie daty postu, tytułu, kategorii, statusu (opublikowanego lub wersji roboczej), streszczenia i podglądu obrazu. W skrócie, twój artykuł będzie zbudowany w całości z wielu pojedynczych elementów, które będziesz edytować osobno. Tekst, obrazek, przycisk… kolejność zależy od Ciebie.
Jak założyć bloga (w 6 prostych krokach)
1. ✅ Wybierz nazwę domeny dla swojego bloga.
2. ✅ Kup domenę i hosting dla swojego bloga.
3. ✅ Zainstaluj WordPressa. Możesz zainstalować WordPressa w większości hostingów za pomocą jednego kliknięcia.
4. ✅ Znajdź idealny motyw lub szablon WordPress. Spersonalizuj wygląd swojego bloga, aby dopasować go do swojego gustu.
5. ✅ Pobierz kilka obowiązkowych wtyczek i dodatków do WordPressa. Daj swojemu blogowi więcej funkcji, takich jak udostępnianie na portalach społecznościowych i optymalizacja zdjęć.
6. ✅ Uruchom swój blog i zacznij dzielić się swoim głosem ze światem. Zacznij pisać, udostępniać i angażować się ze swoimi obserwatorami na swój ulubiony temat.
Gotowy do uruchomienia bloga za pomocą tych darmowych platform blogowych?
Co o tym sądzisz? Który z nich brzmi jak najlepsze rozwiązanie dla Ciebie?
Ponadto, jeśli używałeś któregoś z tych darmowych serwisów blogowych w przeszłości, chcielibyśmy usłyszeć o Twoich doświadczeniach. Dodaj komentarz poniżej.
Dodaj komentarz