Najlepsze platformy blogowe w 2023 roku (płatne i darmowe)

Szukasz najlepszych platform blogowych do stworzenia własnego bloga?

Niezależnie od tego, czy chcesz zarobić trochę pieniędzy, czy po prostu chcesz stworzyć blog hobbystyczny, aby podzielić się swoimi przemyśleniami ze światem, istnieje mnóstwo darmowych i płatnych narzędzi, których możesz użyć do stworzenia własnego bloga bez wysiłku.

Jak więc wybrać najlepsze narzędzie do blogowania dla swoich potrzeb? 🤔 No właśnie, to jest cel tego wpisu.

Zaczniemy od kilku szybkich wskazówek, jak wybrać platformę blogową.

Następnie przejdziemy do naszej listy najlepszych platform blogowych.

Jak wybrać spośród najlepszych platform blogowych?

Jak zawsze, jeśli chodzi o wybór rzeczy związanych z technologią, twój wybór zależy od twoich własnych unikalnych i specyficznych wymagań. Na pewno dobrze zaczniesz, jeśli będziesz znał prawdziwy cel swojego bloga. Pomoże również, jeśli przygotujesz osobne listy funkcji „must-have” i „nice-to-have”. Oto, o czym powinieneś pamiętać:

Przeznaczenie bloga:

Określ jasno, po co zakładasz bloga. Jest to ważne, ponieważ lista funkcji może się różnić w zależności od charakteru bloga.

Na przykład, jeśli tworzysz tylko blog hobbystyczny, prawdopodobnie będziesz głównie skupiony na łatwości obsługi i prostocie.

Z drugiej strony, jeśli chcesz zarabiać na swoim blogu, ważniejszy jest wybór platformy, która daje elastyczne opcje monetyzacji.

Samodzielne platformy open-source vs platformy hostowane:

Jeśli chodzi o najlepsze platformy do blogowania, istnieją dwa rodzaje postępowań, które zobaczysz:

  • Open-source, samodzielnie hostowane platformy blogowe – przy tych platformach będziesz musiał zakupić własny hosting, a następnie zainstalować oprogramowanie do blogowania na własnym hostingu. Nie martw się – zazwyczaj jest to całkiem proste!
  • Hostowane platformy blogowe – z tymi, platforma oferuje zintegrowane podejście, które obsługuje hosting dla Ciebie. Aby rozpocząć, wszystko co musisz zrobić, to zarejestrować konto.

Ogólnie rzecz biorąc, hostowane platformy blogowe oferują najprostszy, najbardziej praktyczny sposób tworzenia bloga. Dzięki hostowanemu narzędziu, nie musisz myśleć o obsłudze technicznej i bezpieczeństwie, a start jest bardzo łatwy.

Kiedy używasz platformy blogowej o otwartym kodzie źródłowym, rozpoczęcie pracy jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ musisz samodzielnie zainstalować oprogramowanie (ale zdecydowanie nie musisz być programistą – wymagana wiedza nie jest aż tak zaawansowana!). Jednak zaletą jest to, że masz o wiele więcej elastyczności i masz pełne prawa do swojej strony.

Przyjazność dla użytkownika:

Jako administrator bloga, będziesz spędzać sporo czasu na backendzie. Dlatego konieczne jest, aby główny interfejs i edytor treści były przyjazne dla użytkownika i intuicyjne.

Opcje dostosowywania i ogólna elastyczność:

Chcesz, aby Twój blog wyróżniał się z tłumu. W takim razie motywy i szablony powinny być unikalne, łatwe do dostosowania i pozwalające na dużą swobodę.

Funkcje optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO):

Bycie przyjaznym dla SEO jest koniecznością, zwłaszcza jeśli zamierzasz skalować i monetyzować swój blog. Podczas gdy niektóre platformy blogowe oferują wbudowane SEO, inne pozwalają na integrację z narzędziami innych firm.

Rozszerzenia i narzędzia stron trzecich:

Jeśli platforma blogowa jest kompatybilna z wtyczkami, rozszerzeniami i narzędziami stron trzecich, zwiększa funkcjonalność.

Na przykład, jeśli wybierzesz WordPress jako platformę blogową, możesz uzyskać dostęp do dziesiątek tysięcy wtyczek, aby rozszerzyć swój blog.

Trudności związane z bezpieczeństwem i konserwacją:

Najlepsze platformy blogowe są regularnie aktualizowane, aby dodać / poprawić funkcje i utrzymać bezpieczeństwo online.

Będziesz chciał również pomyśleć o tym, ile pracy będziesz musiał wdrożyć.

Narzędzia marketingowe:

Jeśli zależy ci na zwiększeniu liczby odbiorców, platformy blogowe z wbudowaną funkcją oglądalności, analityki, usług e-mail marketingowych, narzędzi do zbierania leadów i/lub tego, co jest odpowiednie dla twojej publiczności lub może pomóc w przynoszeniu liczb.

Najlepsze platformy blogowe w 2022 r.

Aby pomóc Ci wybrać odpowiednią platformę dla Twoich potrzeb, podzieliliśmy naszą listę najlepszych platform blogowych na dwie szerokie kategorie – narzędzia open-source z własnym hostingiem i platformy hostowane.

👐 Najlepsze platformy blogowe open source

Oto nasze najlepsze wybory:

WordPress.org

WordPress to najpopularniejsza platforma blogowa o otwartym kodzie źródłowym, pozostawiająca w tyle wszystkich konkurentów. W rzeczywistości zasila on 43% wszystkich stron internetowych w Internecie, w tym niektóre z najpopularniejszych blogów.

Pracując z HTML lub edytując wizualnie, możesz łatwo stworzyć dowolny typ bloga. Cechy charakterystyczne dla blogów, takie jak przyjazny dla użytkownika edytor, zaawansowane role i uprawnienia użytkowników oraz potężne zarządzanie mediami, czynią go atrakcyjnym dla twórców.

WordPress jest wyposażony w mnóstwo darmowych / płatnych motywów i szablonów, które umożliwiają nieskończoną personalizację, a wszystko to bez konieczności znajomości jakiegokolwiek kodu. Jest bardzo elastyczny i skalowalny, dzięki czemu możesz zarabiać na swoim blogu. Jesteś właścicielem swoich danych i masz dostęp do szerokiej i pomocnej społeczności WordPress.

💰 Cena: Darmowy, choć trzeba będzie znaleźć odpowiedni hosting.

Joomla

Joomla jest open-source CMS, który jest przyjazny dla społeczności. Funkcje przyjazne dla blogów obejmują poziomy uprawnień wielu użytkowników, oceny gwiazdkowe, edycję frontend, menedżera mediów i wiele innych. Funkcje zarządzania użytkownikami są idealne do budowania społeczności użytkowników wokół Twojego bloga.

Jeśli chodzi o dystrybucję treści, istnieje planowanie postów, syndykacja i wyświetlanie zewnętrznych kanałów informacyjnych. Joomla oferuje 70+ języków i jest SEO-friendly. Z drugiej strony, Joomla ma umiarkowaną krzywą uczenia się i personalizacja jest ograniczona.

💰 Cena: Oprogramowanie Joomla jest darmowe na zawsze. W przypadku hostingu na serwerach Joomla, plany zaczynają się od 5$/mo.

Ghost

Ghost to superszybka platforma blogowa, która działa na JavaScript. Oferuje zestaw nowoczesnych i potężnych narzędzi do publikowania, wraz z silnymi narzędziami do bezpośredniej monetyzacji, które pozwolą Ci pobierać opłaty abonamentowe za dostęp do Twoich treści.

Pracując w edytorze, będziesz mógł dodawać dynamiczne treści, takie jak embedy NFT, GIF-y, obrazy i filmy.

Możesz tworzyć niestandardowe strony główne, strukturalne adresy URL oraz treści w wielu językach.

Aby zwiększyć liczbę odbiorców i rozpowszechniać treści w mediach społecznościowych, dostępne są formularze przechwytywania subskrypcji, kanały RSS i wiadomości e-mail oparte na tagach. Ghost jest również zoptymalizowany pod kątem SEO i obsługuje AMP.

Na minus, liczba motywów jest ograniczona, a instalacja może być nieco skomplikowana.

💰 Cena: Blogerzy mogą wybrać między samodzielną stroną Ghost, która jest darmowa, lub taką, która jest hostowana na serwerach Ghost. Ceny pakietów Premium zależą od liczby członków i można je wypróbować za darmo przez 14 dni. Starter – $9/mo (500 członków), Creator – $25/mo (1000 członków), Team – $50/mo (1000 członków) i Business – $199/mo (10000 członków).

Drupal

Drupal jest szybkim, bezpiecznym, elastycznym i skalowalnym oprogramowaniem open-source, które świetnie nadaje się do budowy każdego rodzaju strony internetowej.

Jego wielopoziomowa taksonomia, obsługa różnych plików multimedialnych i zaawansowane uprawnienia użytkowników sprawiają, że nadaje się do tworzenia i zarządzania blogami o dużej zawartości.

Drupal ma modułową strukturę i pomaga tworzyć wielokanałowe doświadczenia, aby połączyć się z publicznością. Zawiera narzędzia do monetyzacji treści, które pozwalają na zwiększenie przychodów i rozwój marki.

Jednakże, aby rozpocząć pracę z Drupalem możesz potrzebować pomocy technicznej.

💰 Cena: Drupal jest darmowy, choć może się zdarzyć, że będziesz musiał zapłacić za pomoc techniczną w konfiguracji. Będziesz także potrzebował własnego hostingu do zasilania oprogramowania Drupal.

🏟 Najlepsze hostowane platformy blogowe

Oto nasze najlepsze propozycje:

Wix

Wix is one of the most popular hosted website builder tools. As part of that, it makes it easy to create your own standalone blog (or add a blog to a site).

Setup literally means choosing from 900+ customizable temples or leaving it to the Wix Artificial Design Intelligence to choose for you.

Będziesz mógł planować posty, osadzać kody HTML i edytować obrazy za pomocą edytora. Kategorie i hashtagi pomagają w zaawansowanym wyszukiwaniu.

Każda witryna posiada zestaw funkcji takich jak Wix Analytics, wbudowane narzędzia SEO i marketingowe, które pomagają zwiększyć ruch i zmonetyzować twoją treść.

💰 Cena: Wix posiada darmowy plan na zawsze, który oferuje 500 GB pamięci masowej, adres wixsite.com i wyświetla reklamy Wix na twojej witrynie. Posiada oddzielne plany dla witryn i dla Biznesu/Handlu, które zawierają niestandardową domenę. Plany dla witryn zaczynają się od $16/msc(użytek osobisty), i wahają się do $45/msc. Plany biznesowe i ecommerce zaczynają się od $27/msc.

WordPress.com

WordPress oferuje wszystko w jednym hostingu dla Twojego bloga lub strony internetowej, bez konieczności instalacji. Istnieje darmowy plan, który działa dla prostych blogów hobbystycznych, a następnie płatne plany dla bardziej poważnych blogów.

Łączy on w sobie oprogramowanie open-source WordPress, o którym wspomnieliśmy powyżej, z prostszym podejściem do hostingu. Jednak tracisz trochę elastyczności w porównaniu z hostingiem oprogramowania WordPress samodzielnie.

Szybki, intuicyjny edytor i osadzanie plików multimedialnych sprawia, że jest to rozkosz dla blogerów.

Posiada wbudowane funkcje SEO, integracji z mediami społecznościowymi i udostępniania.

Płatne plany pozwalają zrobić o wiele więcej, jak np. użyć niestandardowej domeny i zrezygnować z reklam WordPress. Wyższe plany pozwalają również na instalację własnych wtyczek i motywów WordPress, co zbliża Cię do elastyczności oprogramowania open-source WordPress.

💰 Cena: Darmowy hosting zawiera subdomenę WordPress.com i wyświetla reklamy WordPress. Płatne plany obejmują Personal ($4/msc), Premium ($8/msc), Business ($25/msc) i eCommerce ($45/msc). Wyższe plany oferują funkcje skoncentrowane na eCommerce.

Medium

Medium oferuje gotową grupę docelową dla poważnego pisania na niszowe tematy.

Możesz szybko założyć konto i zacząć publikować, a wszystko to bez konieczności wydawania ani grosza.

Możesz również w ograniczonym zakresie tworzyć własną przestrzeń internetową i udostępniać swoje treści na platformach społecznościowych za pomocą jednego kliknięcia.

Jako uczestnik Programu Partnerskiego Medium, zarabiasz pieniądze, jeśli ludzie czytają Twoje materiały. Jeśli chcesz po prostu skupić się na pisaniu i zarabiać na tym pieniądze, Medium jest dla Ciebie.

I odwrotnie, oferuje tylko ograniczony potencjał zarobkowy, a twoja publiczność zależy od twojego pobytu na platformie.

Z tego powodu, będziesz chciał wybrać inną platformę, jeśli twoim celem jest zarabianie poważnych pieniędzy. Medium jest bardziej dla ludzi, którzy po prostu szukają trochę dodatkowej gotówki.

💰 Cena: Darmowy.

Weebly

Główną zaletą Weebly jest to, że jest to łatwy w użyciu kreator stron internetowych, który pomaga w tworzeniu stron biznesowych i sklepów eCommerce. Oferuje również darmowe szablony blogów, które umożliwiają dodanie stron blogowych do witryny.

Weebly jest skoncentrowany na eCommerce i bezproblemowo integruje się z płatnościami. Jest to odpowiednia platforma dla bloga, którego wspiera sklep internetowy.

💰 Cena: Dostępny jest darmowy plan z brandingiem Weebly, ograniczonymi funkcjami i przepustowością. Płatne plany stron internetowych obejmują Connect($5/msc), Pro plan ($12/msc) i Business plan ($25/msc), rozliczane rocznie. Mają inny zestaw planów dla sklepów internetowych.

Blogger

Jeśli chcesz ostry wyglądający blog, który jest łatwy w użyciu od pierwszego dnia, spróbuj Blogger.

Zawiera podstawowe elementy, aby rozpocząć, takie jak edytor tekstu, przechowywania obrazów, ograniczony wybór szablonów, i więcej. Będziesz miał swoją własną subdomenę, z opcją zakupu niestandardowej domeny.

Jest to całkowicie darmowe na zawsze, a wszystko czego potrzebujesz to konto Google. Poza tym, Google zajmuje się wszystkimi technicznymi aspektami.

Co może być czynnikiem ograniczającym, jest to, że nie ma opcji eCommerce.

Niemniej jednak, można spieniężyć swoje strony blogowe za pomocą Google AdSense, jak również platform reklamowych innych firm, takich jak Mediavine i AdThrive.

💰 Cena: Darmowa z kontem Google.

Write.as

Write.as to narzędzie do pisania i publikacji cyfrowej, którego każdy może użyć do tworzenia czegokolwiek, w tym wpisów na blogu.

Środowisko pisania bez rozpraszania uwagi i szybki edytor pozwala skupić się na pisaniu.

Środowisko wolne od reklam utrzymuje skupienie czytelników na treści.

Write.as jest zbudowany tak, aby zachować swoją prywatność, bez śledzenia lub wymuszonych zapisów.

Jeśli chodzi o blogowanie, możesz używać pseudonimu i różnych tożsamości dla różnych blogów i kontekstów pisania.

💰 Cena: Darmowe rejestracje kont zostały zamknięte z dniem 31 grudnia 2021 roku. Pakiety Pro zaczynają się od $4/msc dla osobistych blogów. Obsługuje niestandardową domenę, subskrypcje e-mail i wiele blogów / nazw na konto.

Załóż swojego bloga już dziś! 🎬

To podsumowuje naszą kolekcję najlepszych platform blogowych.

Jeśli chcesz zbudować bloga, który zarabia pieniądze, a może nawet kiedyś zamieni się w pełnoetatowy dochód, zalecamy zbudowanie swojego bloga za pomocą oprogramowania open-source WordPress.

Podczas gdy proces instalacji jest nieco bardziej skomplikowany niż niektóre z tych innych platform, to nadal coś, co nietechniczny użytkownik może obsługiwać.

Plusem jest to, że dostajesz pełną kontrolę i własność swojego bloga, wraz z mnóstwem opcji marketingowych i monetyzacji.

Z drugiej strony, jeśli chcesz tylko zbudować darmowy blog hobbystyczny, WordPress.com i Blogger są świetnymi 😎 miejscami do rozpoczęcia. Lub, możesz wybrać Medium, jeśli chcesz uzyskać dostęp do zbudowanej już społeczności czytelników Medium.

Wszystkie pozostałe platformy blogowe też mają coś do zaoferowania, więc – w zależności od potrzeb – warto je również rozważyć.


Dodano

w

przez