Weebly vs WordPress: Różnice i który z nich wybrać

Weebly vs WordPress… który CMS jest lepszy?

Z jednej strony, WordPress.org jest platformą, na której ludzie tworzą swoje strony. Liczby mówią same za siebie – WordPress zasila ponad 43% wszystkich stron w Internecie.

Z drugiej strony, Weebly istnieje od 14 lat i dostało wiele aktualizacji w ciągu tych lat. Poza tym, niedawne przejęcie 365 milionów dolarów przez firmę przetwarzającą płatności, Square, daje Weebly zasoby do ciągłego doskonalenia, zwłaszcza jeśli chodzi o eCommerce.

Którą platformę więc wybrać?

W tym artykule porównamy Weebly vs WordPress i porozmawiamy o tym, jak wypadają w różnych obszarach, takich jak łatwość użytkowania, cena i wsparcie klienta.

Uwaga – kiedy mówimy „WordPress”, mamy na myśli samodzielnie hostowane, open-source’owe oprogramowanie WordPress, które można znaleźć na stronie WordPress.org. Jest to różnica w stosunku do WordPress.com. Samodzielnie hostowany WordPress.org jest tym, co zasila ponad 43% wszystkich stron internetowych.

Łatwość użycia – Weebly jest nieco prostsze

Jeśli chodzi o łatwość obsługi, Weebly będzie nieco prostszy dla większości użytkowników, ponieważ uruchomienie jest tak proste, jak utworzenie konta na stronie.

Weebly to kreator stron internetowych typu „przeciągnij i upuść”, więc nie potrzebujesz żadnych umiejętności HTML, aby wystartować. Po prostu wybierasz motyw i zaczynasz budować:

Możesz po prostu przeciągnąć i upuścić zdjęcia, pola tekstowe i inne elementy na swoją stronę. Edycja, zmiana rozmiaru i rozmieszczenie elementów jest również proste. Możesz założyć konto i rozpocząć pracę w mniej niż 60 sekund (testowałem!).

Z WordPress.org, jednak, będziesz musiał przejść przez kilka konfiguracji przed rozpoczęciem budowy swojej strony.

Po pierwsze, trzeba będzie kupić hosting i nazwę domeny i zainstalować WordPress. Tak, to brzmi trochę zniechęcająco, ale większość hostingów WordPress sprawia, że jest to super łatwe, ponieważ WordPress jest tak popularny. W rzeczywistości, większość hostingów pozwoli Ci zainstalować WordPress za pomocą kilku kliknięć. (Więcej o tym, jak to zrobić dokładnie na dole tego postu).

Następnie będziesz musiał wybrać motyw i poznać wtyczki, aby stworzyć świetną stronę internetową. Zasadniczo, wtyczki pozwalają dodać funkcjonalność do swojej witryny. Możesz znaleźć wtyczki do wszystkiego, od prostego formularza kontaktowego do tworzenia sklepu eCommerce.

Podstawowy edytor WordPress nie jest wizualnym, przeciągającym i upuszczającym edytorem jak Weebly. Ale możesz znaleźć mnóstwo wysokiej jakości wtyczek do budowania stron, które pozwalają zaprojektować swoją zawartość za pomocą prostego przeciągania i upuszczania.

🥇 Zwycięzca: Weebly

Cena – WordPress może być tańszy

Następnie omowmy Weebly vs WordPress pod względem cenowym.

Cennik Weebly

Plany cenowe Weebly wahają się od 8 do 25 dolarów za miesiąc (płatne rocznie). Obejmują one.

 • Plan Connect (5$/miesiąc)
 • Pro plan ($12/miesiąc)
 • Business plan (25$/miesiąc)

Ze wszystkimi trzema planami, otrzymujesz darmową domenę.

Dodatkowe funkcje, które wchodzą w skład planu pro to:

 • Wyszukiwarka na stronie
 • Ochrona haseł
 • Możliwość dodania wideo
 • Wideo i audio w jakości HD
 • Do 100 członków, oraz
 • Wsparcie telefoniczne

A dodatkowe funkcje, które są dołączone do planu Biznes to:

 • Nieograniczona liczba użytkowników
 • Rejestracja użytkowników
 • Funkcje eCommerce, takie jak produkty cyfrowe, recenzje produktów, zarządzanie magazynem, zniżki na wysyłkę, kalkulator podatkowy i kupony

Aby rozszerzyć funkcjonalność swojej witryny, możesz udać się do Weebly App Center, gdzie znajdziesz integracje stron trzecich, które możesz kupić. Te aplikacje to często miesięczna opłata.

Jeśli masz naprawdę ograniczony budżet, Weebly ma darmowy plan dla ” podstawowego zastosowania”.

W tym planie nie będziesz mógł podłączyć własnej domeny do swojej strony, a Twoja strona będzie pokazywać reklamy Weebly. Z tego powodu, nie jest to świetna opcja dla poważnych stron internetowych.

Cennik WordPress

Kiedy jesteś self-hosting z WordPress.org, będziesz musiał zapłacić miesięczną opłatę za usługę hostingową.

Dokładny koszt zależy od wybranego dostawcy, ale można znaleźć wysokiej jakości tani hosting WordPress za jedyne 40 złtotych rocznie.

Na dodatek, trzeba będzie kupić własną nazwę domeny. Ponownie, dokładny koszt się waha, ale odłożenie 40-50 zł rocznie powinno to załatwić.

Następnie porozmawiajmy o wyglądzie i stylu Twojej strony.

Jeśli darmowe motywy WordPress nie będą Ci odpowiadać, będziesz musiał zapłacić za motyw premium. To może kosztować w dowolnym miejscu od 100 do 500 złotych lub więcej.

Możesz chcieć zainstalować również kilka wtyczek WordPress. Niektóre są darmowe, inne mogą kosztować od 20 złotych do 300 złotych mięsiecznie.

Najważniejsze? To, ile wydasz na swojego WordPressa, zależy od funkcji, których potrzebujesz i tego, jak wybredny jesteś w personalizacji swojej strony.

Możesz stworzyć stronę internetową na WordPress za 50 złotych, ale są ludzie, którzy przeznaczą na to nawet i 2000 złotych.

Na Weebly, twoje koszty są bardziej stałe – 96 do 300 dolarów rocznie. Ale jeśli chcesz funkcjonalność z Weebly App Store, będziesz musiał zapłacić trochę więcej.

🥇 Zwycięzca: WordPress może być tańszy. Ale nie będzie tańszy w każdym przypadku.

Wsparcie klienta – Weebly posiada wsparcie 24/7

Następnie spójrzmy na Weebly vs WordPress pod względem wsparcia klienta.

Po pierwsze, Weebly ma centrum pomocy z różnymi pomocnymi poradnikami. Zapewniają również wsparcie e-mailowe 24/7, a także czat na żywo lub wsparcie telefoniczne w godzinach pracy.

Jeśli masz jakieś pytania, to zapewne dość szybko uzyskasz na nie odpowiedź.

Chociaż WordPress ma forum społeczności, na którym ludzie mogą umieszczać pytania, te posty są moderowane przez wolontariuszy, a nie personel wsparcia.

Ci wolontariusze robią co mogą, aby pomóc nowym użytkownikom, ale nie ma gwarancji, że otrzymasz odpowiedź lub rozwiązanie.

Jednym ze sposobów obejścia tego problemu jest wynajęcie programisty WordPressa, który pomoże Ci przy twojej stronie, ale na pewno odczujesz to w swoim budżecie.

🥇 Zwycięzca: Weebly

Opcje personalizacji – WordPress jest bardziej elastyczny

Teraz porozmawiajmy o personalizacji.

Główną różnicą między Weebly a WordPress jest to, że WordPress jest oprogramowaniem open-source, podczas gdy Weebly nie jest.

Oto co to oznacza:

Podczas gdy jesteś w stanie dostosować wygląd swojej witryny Weebly, możesz nie być w stanie zmodyfikować pewnych cech lub funkcji. Możesz zrobić tylko to, na co pozwala Ci Weebly.

Z drugiej strony, z WordPressem, masz całą wolność na świecie, aby dostosować swoją witrynę i sposób działania narzędzi.

Jeśli jesteś programistą, sky is the limit.

Jeśli nie jesteś programistą, po prostu poszukaj wtyczki, która zrobi to za ciebie. WordPress ma aż 56 087 darmowych wtyczek (plus tysiące wtyczek premium) – są szanse, że ktoś już stworzył wtyczkę, która doskonale służy Twoim potrzebom.

🥇 Zwycięzca: WordPress

SEO – Oba mogą pomóc w uzyskaniu pozycji

Na koniec spójrzmy na Weebly vs WordPress pod względem SEO (Search Engine Optimization).

Sprawa wygląda tak: każdego dnia powstaje 150 000 stron internetowych.

Jak wyróżnić się z tłumu i napędzić więcej ruchu do swojej witryny?

To proste… poprzez pracę nad swoim SEO!

Jeśli chodzi o on-page SEO, to tak naprawdę nie ma różnicy czy używasz WordPressa czy Weebly.

Jeśli jesteś na WordPressie, prawdopodobnie używasz wtyczki do optymalizacji swojej strony (jeśli jeszcze jej nie zainstalowałeś to zapraszamy cię do naszej listy Najlepsze darmowe wtyczki SEO do WordPressa w 2022), aby zoptymalizować tytuł strony, opisy meta i wszystkie te ważne rzeczy.

Na Weebly możesz również skonfigurować każdy z tych elementów i zoptymalizować je pod kątem wyszukiwania.

Niektórzy ludzie powiedzą ci, że WordPress ma czystsze podstawy kodu i że łatwiej jest Google’owi indeksować strony internetowe hostowane na WordPressie, ale to niekoniecznie jest prawda.

Pracownicy Google otwarcie powiedzieli, że inne kreatory stron internetowych również „działają dobrze w wyszukiwarce”, i że używanie alternatywnego kreatora stron internetowych nie wpłynie na Twoje pozycje w wyszukiwarce.

🥇 Zwycięzca: remis

Weebly vs WordPress: Który z nich wybrać?

Oto nasza opinia…

🤷 Jeśli nie jesteś technicznie uzdolniony, a chcesz uruchomić swoją stronę z minimalnym kłopotem, Weebly jest drogą do celu. Pamiętaj tylko, że będziesz bardziej ograniczony w porównaniu do WordPressa.

🔨 Jeśli nie przeszkadza Ci poświęcenie kilku dni na naukę i chcesz mieć pełną kontrolę nad tym, jak funkcjonuje Twoja strona, to wybierz zamiast tego WordPressa. Całą instalację można uprosić wybierając hosting, który oferuje instalację WordPressa jednym kliknięciem.

Zastanów się więc, co chcesz osiągnąć za pomocą swojej strony internetowej i wykorzystaj to do podjęcia decyzji.

Teraz przechodzimy do Ciebie – masz jakieś inne pytania dotyczące Weebly vs WordPress? Daj nam znać, a my postaramy się pomóc Ci dokonać wyboru!


Dodano

w

przez

Tagi:

Komenatrze

Jeśli dodajesz komentarz, zadbaj o to by wnosił coś do tematu wpisu, szczególnie jeśli robisz to tylko by zostawić link do swojej strony. Bezwartościowe komentarze nie zostaną zaakceptowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *