Wix vs WordPress: Który wybrać (Wszystko co musisz wiedzieć)

Nawet najprostsza witryna będzie wymagała czasu, pieniędzy i wiedzy, aby rozwinąć ją we właściwym kierunku. To właśnie tutaj Wix vs WordPress wchodzą do gry.

Główną różnicą pomiędzy Wix a WordPressem jest to, że Wix jest kreatorem witryn, podczas gdy WordPress jest systemem zarządzania treścią. Obie platformy pozwalają na budowanie stron internetowych i mają jeden wspólny cel: umożliwienie użytkownikom tworzenia oszałamiających i użytecznych witryn w prosty sposób.

W duchu zdrowej konkurencji, będziemy porównywać Wix vs. WordPress, aby zmierzyć jak wypadają w czterech różnych kategoriach. Na koniec zostanie tylko jeden, więc zacznijmy pojedynek!

Wix vs WordPress

Łatwość użytkowania

Rozpoczęcie pracy na Wix jest prostym zadaniem. Po zarejestrowaniu się, zapyta cię o rodzaj witryny, którą chcesz stworzyć, a następnie prześle cię do kolekcji szablonów dla wybranej przez ciebie kategorii.

Po dokonaniu wyboru możesz zacząć majstrować przy stronie używając barwnego edytora Wix typu „przeciągnij i upuść”. Możesz tworzyć nowe strony za pomocą rozwijanego menu bez opuszczania edytora i przełączać się między nimi w ciągu kilku sekund.

Przechodząc do WordPressa, stawianie pierwszych kroków z tym CMS-em może być nieco przerażające, ponieważ nie prowadzi Cię on zbytnio za rękę. Choć istnieją tysiące artykułów i tutoriali omawiających każdy prosty krok procesu – od tworzenia nowych stron po wybór odpowiedniego motywu – poznanie tajników WordPressa może zająć trochę czasu.

Pierwsza runda pojedynku Wix vs WordPress idzie na korzyść Wixa, który pozwala ci na rozpoczęcie i prowadzenie działalności w krótkim czasie.

WordPress 0 : Wix 1

Możliwość dostosowania do potrzeb klienta

W tej rundzie weźmiemy pod uwagę dwa aspekty: dostosowanie projektu oraz możliwość implementacji zaawansowanych funkcji.

Wix oferuje swoim użytkownikom setki szablonów stron – wszystkie z nich są w pełni responsywne – i umożliwia im majstrowanie przy edytorze, aby dodać swoje osobiste akcenty, więc to dobry początek.

Jeśli chodzi o implementację zaawansowanych funkcji, Wix szczyci się katalogiem ponad 250 aplikacji, które mogą być dodane do twojej witryny w ciągu kilku sekund. Obejmują one od kreatorów formularzy, do systemów rezerwacji, a nawet tabel cenowych.

WordPress, z drugiej strony, oferuje tylko 15 oficjalnych motywów na swojej stronie. To dość zniechęcające, dopóki nie zdasz sobie sprawy, że istnieją tysiące motywów stron trzecich dostępnych na stronach takich jak ThemeForest czy Elegant Themes.

Przechodząc dalej, jeśli chodzi o wtyczki, WordPress nie ma sobie równych. Istnieje ponad 46 000 wtyczek dostępnych na WordPress.org, a społeczność nie wykazuje żadnych tendencji do zwolnienia tempa. Jeśli potrafisz sobie coś wyobrazić, to prawie na pewno jest do tego jakaś wtyczka.

Runda druga Wix vs WordPress idzie w stronę WordPressa – niekwestionowanego króla, jeśli chodzi o opcje personalizacji.

WordPress 1 : Wix 1

Zabezpieczenia

Wix i WordPress posiadają dwa całkowicie odrębne podejścia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Pierwszy z nich bierze to całkowicie z twoich rąk – poza podstawami takimi jak wybór dobrego hasła i użycie dwuskładnikowego uwierzytelniania – i zajmuje się aspektem bezpieczeństwa na własną rękę. Rejestrujesz się, płacisz i tak długo, jak rachunki będą się zgadzać, będą ludzie, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa Twojej stronie.

WordPress jednak umieszcza ciężar zabezpieczenia swojej strony na twoich barkach. Musisz być na bieżąco z aktualizacjami oprogramowania, sprawdzać różne błędy, wybrać odpowiedni hosting i obsłużyć całkiem sporo innych rzeczy samodzielnie.

Dla niektórych może to brzmieć jak duża odpowiedzialność, ale to przede wszystkim zdrowy rozsądek. Strona internetowa WordPress jest tak bezpieczna, jak uczyni to jej właściciel.

Ponadto istnieje mnóstwo wtyczek poświęconych wyłącznie utrzymaniu bezpieczeństwa witryn WordPress, takich jak WordFence.

WordPress bierze koronę ponownie w tej rundzie. Zabezpieczenie witryny WordPress nie jest tak wymagające i nie powinieneś napotkać żadnych problemów z bezpieczeństwem, o ile będziesz przestrzegał czynników, o których wspomnieliśmy. Co więcej, masz możliwość uczynienia swojej witryny tak bezpieczną, jak tylko chcesz.

WordPress 2 : Wix 1 

Wsparcie

Wix oferuje zarówno solidną bazę wiedzy jak i telefon (możesz poprosić o oddzwonienie) i wsparcie. Wadą wsparcia Wix jest to, że używają oni dość często szablonowych wiadomości. Możesz więc być zmuszony napisać do nich kilka razy, aby uzyskać rozwiązanie twojego problemu, jeśli jest on nieco bardziej złożony. Czasy odpowiedzi są zazwyczaj krótsze niż 24 godziny, co jest akceptowalne.

Z drugiej strony medalu, WordPress nie oferuje żadnego specjalistycznego wsparcia poza swoją bazą wiedzy. Jednak całe biblioteki mogłyby być wypełnione wieloma artykułami, które zostały napisane na temat tego, jak wykonać każdą wyobrażalną czynność przy użyciu tego CMS.

Co więcej, większość wtyczek i motywów otrzymuje wsparcie od swoich twórców, co jest trochę jak posiadanie zawsze dostępnego szefa kuchni, który odpowie na twoje pytania, gdy robisz coś na podstawie jego przepisu.

Ta runda Wix vs WordPress jest remisowa. Znalezienie pomocy dla twoich szczególnych problemów może wymagać trochę googlowania z WordPressem, ale będziesz pewien, że znajdziesz odpowiedź na prawie każde zapytanie, jeśli będziesz szukał wystarczająco długo.

WordPress 3 : Wix 2

SEO

Wix nie ma najlepszej reputacji jeśli chodzi o SEO. Ale spokojnie, wynika to głównie z przeszłości Wixa, kiedy to wciąż był on konstruktorem stron opartym na Flashu. Jednak w 2012 roku przeszli na zupełnie nową platformę opartą na HTML5, dodając wszystkie nowoczesne opcje optymalizacji SEO, takie jak konfigurowalne adresy URL, a także tytuły i opisy stron. Dodali nawet przekierowania 301 i możliwość dodania kanonicznych adresów URL do swoich stron.

Obszarem, nad którym wciąż muszą pracować jest ich prędkość ładowania. Pomimo, że poprawili się już dość znacznie poprzez dodanie zaawansowanych funkcji takich jak buforowanie strony i lepsza kompresja obrazu, nadal jesteś ograniczony do tego, na co pozwala ci edytor Wix.

WordPress, z drugiej strony, pozwala ci robić co chcesz. Nie od razu, ale jeśli zainstalujesz odpowiedni plugin(y), twoje opcje SEO będą nieograniczone. Yoast jest świetny, ale są też dostępne bardzo przyzwoite alternatywy.

Masz również znacznie lepsze opcje, aby wykręcić prędkość ładowania, wybierając własny hosting i dodając wtyczki do buforowania i minifikacji kodu strony.

Ostateczna runda ponownie trafia do WordPressa. Nawet jeśli opcje SEO Wixa są prawdopodobnie bardziej wystarczające dla początkujących, jeśli jesteś w bardzo konkurencyjnej niszy, lepiej jest mieć pełny arsenał dostępnych narzędzi.

WordPress 4 : Wix 2

Wix vs WordPress: Z którego z nich powinieneś skorzystać?

🏆 Ostatecznie musimy orzec na korzyść WordPressa, jeśli chodzi o debatę Wix vs WordPress. WordPress pozwala swoim użytkownikom na dostosowanie każdego aspektu ich witryny. Pomimo zmuszenia użytkowników do wzięcia bezpieczeństwa w swoje ręce, dostarcza im wszystkich narzędzi, aby to zrobić. Wreszcie, istnieją setki, jeśli nie tysiące artykułów i tutoriali dostępnych do rozwiązywania wszelkich problemów, które możesz napotkać.

Wybór platformy, której użyjesz do stworzenia swojej strony internetowej to trudny wybór. Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz, będzie ona miała swój własny zestaw zalet i wad – ale kiedy już zrobisz ten pierwszy krok, reszta Twojej kariery w projektowaniu stron internetowych przynajmniej się w końcu rozpocznie!

Ostatecznie zdecydowaliśmy się na WordPressa, ale to nie znaczy, że Wix nie jest dobrą opcją – w rzeczywistości jest to świetne narzędzie do szybkiego tworzenia prostych stron i oferuje wiele planów dla różnych typów użytkowników.

Po której stronie jesteś, jeśli chodzi o debatę Wix vs WordPress? Podziel się z nami swoimi powodami w sekcji komentarzy poniżej!


Dodano

w

przez

Tagi:

Komenatrze

Jeśli dodajesz komentarz, zadbaj o to by wnosił coś do tematu wpisu, szczególnie jeśli robisz to tylko by zostawić link do swojej strony. Bezwartościowe komentarze nie zostaną zaakceptowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *