WordPress.com vs WordPress.org: Kluczowe różnice i z którego z nich powinieneś skorzystać

WordPress jest najpopularniejszym sposobem na zbudowanie strony internetowej, zasilając 43% wszystkich stron w Internecie. Ale pomimo jego popularności, jest jedno pytanie, z którym wielu nowych użytkowników wciąż się zmaga – jaka jest różnica między WordPress.com a WordPress.org?

Jeśli wyszukujesz „WordPress” w Google, te dwie strony internetowe znajdą się na pozycji #1 i #2. A jeśli jesteś nowy w temacie WordPress, możesz nie wiedzieć, z której z nich korzystać. Zaufaj nam – nie jesteś sam, dlatego jesteśmy tu, aby Ci pomóc.

Ten artykuł wyjaśni kluczowe różnice między WordPress.com vs WordPress.org i pomoże Ci wybrać najlepszy dla Twoich potrzeb.

WordPress.com vs WordPress.org

Kluczową różnicą między WordPress.com a WordPress.org jest to, kto tak naprawdę hostuje Twoją stronę.

W przypadku WordPress.org hostujesz swoją własną stronę (polecamy takie rozwiązanie). Wykupisz własną usługę hostingową, a następnie na tym hostingu zainstalujesz oprogramowanie WordPress.

Natomiast przy WordPress.com to WordPress zajmuje się tym wszystkim za Ciebie (łatwiejszy start, mniejsza swoboda). Po prostu rejestrujesz konto i możesz zacząć tworzyć. I to jest właśnie ta zasadnicza różnica.

Koszt korzystania z WordPress.com vs WordPress.org

WordPress.com ma kilka planów z różnymi cenami i funkcjami, podczas gdy plany i ceny WordPress.org są bardziej związane z firmą hostingową, którą wybierzesz. Przyjrzyjmy się obu z nich poniżej.

WordPress.com – plany i ceny

WordPress.com pozwala na założenie strony internetowej całkowicie za darmo, ale jest kilka dużych minusów darmowego planu w WordPress.com:

 • Możesz umieścić swoją witrynę tylko pod subdomeną
 • Nie możesz usunąć reklam i brandingu WordPress.com ze swojej strony (prawdopodobnie największy minus darmowej wersji)
 • Otrzymujesz ograniczoną przestrzeń dyskową 3GB (więc, najlepiej zrobić kilka kopii zapasowych i przygotować przestrzeń dyskową w innym miejscu)
 • Nie możesz monetyzować swojego bloga lub strony WordPress.com
 • Nie możesz zainstalować wtyczek ani żadnych darmowych motywów lub motywów premium, które nie są domyślnie dostępne na platformie, co oznacza, że brakuje Ci jednej z najlepszych części usługi, będąc ograniczonym tylko do domyślnych wtyczek WordPress i motywów WordPress

Zakładając, że chcesz co najmniej średnio wyglądającą stronę internetową z prawdziwą nazwą domeny i nie przeszkadzające reklamy, to trzeba kupić na WordPress.com osobistego planu. Że jeden nie jest strasznie drogie w $ 4 za miesiąc, jeśli płacisz z góry za rok, ale to nadal ma znaczące ograniczenia.

Zakładając, że chcesz conajmniej średnio wyglądającą stronę internetową z normalną nazwą domeny i brak przeszkadzających reklam, będziesz musiał w zainwestować w płatny plan oferowany przez platformę. Koszt planu nie jest strasznie drogi, tylko 4 dolary mięsiecznie, jeśli płacisz za usługę z góry za rok, ale nadal ma znaczące ograniczenia.

Nie ma możliwości zarabiania. Nie można wgrywać filmów. Nie można zintegrować Google Analytics. Instalowanie wtyczek również nie jest dozwolone. Nie ma też możliwości wyboru spośród motywów premium. Zasadniczo istnieje bardzo długa lista rzeczy, których nie możesz zrobić.

Zasadniczo płacisz te pieniądze, aby uzyskać prawdziwą nazwę domeny i usunąć reklamy. To wszystko.

Jeśli rzeczywiście chcesz zainstalować wtyczki innych firm na swojej stronie WordPress.com, będziesz potrzebował co najmniej planu biznesowego. Ten plan będzie kosztować 40 dolarów za miesiąc, płacąc miesięcznie lub 25 dolarów za miesiąc, jeśli zapłacono za rok. Chociaż nazwa planu jest nieco myląca, bo nawet na tym „biznesowym” planie, nie byłbyś w stanie przyjmować płatności. To trochę trudne do prowadzenia działalności gospodarczej, jeśli nie można uzyskać pieniędzy od swoich klientów.

Dla prawdziwej funkcjonalności ecommerce, musiałbyś zapłacić co najmniej 45 dolarów miesięcznie za plan ecommerce WordPress.com. Przy płatności z góry na rok. Jeśli chcesz płacić co miesiąc, koszt takiego planu to 70 dolarów na miesiąc.

WordPress.org ma lepszy stosunek możliwości do ceny

Za mniej więcej tyle samo pieniędzy, co ultra-podstawowa strona WordPress.com, mógłbyś uruchomić nową, całkowicie funkcjonalną stronę internetową bez ograniczeń za pomocą WordPress.org. Kosztowałoby Cię to około 50 złotych za pierwszy rok, a następnie około 80 złotych każdego kolejnego roku.

Oto jak to zrealizować:

Po pierwsze, musisz wybrać hosting. Nie chcieliśmy w tym artykule polecać żadnej firmy, jednak dla przykładu weźmy pod uwagę hosting Hostido.pl, z którego sami korzystamy.

 • Cena hostingu zaczyna się od 49 złotych za pierwszy rok.
 • W cenie hostingu, otrzymujesz darmową domenę .pl
 • Instalacja WordPressa odbywa się za pomocą jednego kliknięcia

Z punktu widzenia użytkownika, Hostido działa podobnie do WordPress.com – rejestrujesz się, wybierz plan hostingowy, instalujesz WordPressa jednym kliknięciem i strona gotowa.

Dodatkowo, to co również otrzymujesz to całkowita wolność nad tym, co chcesz zrobić ze swoją stroną. Jak wspomnieliśmy, jest to coś, czego WordPress.com nie daje.

WordPress.com vs WordPress.org: Najtańsze opcje

Aby szybko podsumować różnice między darmowym planem z WordPress.com vs WordPress.org przy użyciu najtańszego planu Hostido, sprawdź poniższą tabelę:

Najtańszy planKosztWłasna domenaOpcje personalizacjiMożliwość monetyzacjiNiechciane reklamy
WordPress.com Darmowy planDarmowyTylko subdomenaBardzo ograniczone❌✅
WordPress.org na Hostido.pl49zł/rokWłasna nazwa domenyDo woli✅❌

Jeśli potrzebujesz więcej informacji przed podjęciem decyzji, czytaj dalej, aby uzyskać bardziej dogłębne spojrzenie na różnice między WordPress.com i WordPress.org:

WordPress.com vs WordPress.org: Plusy i minusy

Każda wersja ma swoje plusy i minusy. (Chociaż osobiście uważam, że wersja .com ma więcej minusów niż plusów. Ale sam możesz zdecydować)!

Kiedy korzystać z WordPress.com

Dzięki WordPress.com nie musisz się martwić o zakup hostingu. Co więcej, nie musisz się również martwić o podstawową administrację czy bezpieczeństwo, co jest jednym z największych atutów WordPress.com.

WordPress.com może być darmowy, choć istnieją również płatne plany.

Darmowy plan ogranicza Cię do 3GB danych i subdomeny (jak mojastrona.wordpress.com). Obejmuje on również reklamy WordPress.com.

Ponadto nie będziesz mógł zainstalować własnych wtyczek, szablonów lub motywów, chyba że zapłacisz za drogi plan biznesowy. Wtyczki i motywy są jedną z najbardziej pomocnych rzeczy w oprogramowaniu WordPress, ponieważ ułatwiają dostosowanie witryny. Ta zdolność do korzystania z wtyczek, aby wzbogacić swój blog lub stronę internetową, jest jedną z głównych zalet systemów zarządzania treścią, takich jak WordPress. Nie posiadanie łatwego lub niedrogiego dostępu do tego jest dość dużym minusem.

Jeśli myśl o zmianie serwera nazw domen (DNS) lub tworzeniu kopii zapasowych danych witryny brzmi niezwykle zniechęcająco, WordPress.com może być sposobem na stworzenie podstawowego bloga/strony internetowej. Ale jeśli chcesz mieć jakąkolwiek elastyczność, możliwość zarabiania lub chcesz, aby Twoja strona rozwijała się w dłuższej perspektywie, to WordPress.com może być bardzo ograniczający.

Kiedy korzystać z WordPress.org

Witryna WordPress.org musi być skonfigurowana u Twojego dostawcy hostingu. W większości przypadków jest to prosta instalacja jednym kliknięciem i jest naprawdę łatwa.

W rzeczywistości, jeśli kupisz swoją nazwę domeny od dostawcy usług hostingowych, nie musisz nawet martwić się o zmianę DNS. Zostanie to zrobione za Ciebie!

Plus, WordPress.org ma znacznie lepsze opcje dostosowywania. Jesteś w stanie zainstalować wtyczki, używać niestandardowych motywów stron internetowych i zrobić prawie wszystko, co chcesz ze swoją witryną.

Możesz także spieniężyć swoją stronę jakkolwiek chcesz, co jest świetne, jeśli planujesz zrobić z niej biznes.

Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad swoją witryną i najlepsze możliwe opcje, przejdź do WordPress.org.

Nawet jeśli jest trochę więcej nauki, w dłuższej perspektywie podziękujesz sobie za podjęcie tej decyzji.

Utwórz swoją stronę z WordPress już dziś

Łatwo pogubić się w szczegółach, gdy nie jest się z czymś bardzo zaznajomionym. Tak samo jest w tym przypadku. Jeśli nadal nie jesteś zdecydowany, która wersja platformy WordPress jest najlepszą opcją dla Twojej następnej strony internetowej, pozwól, że uprościmy sprawę jeszcze bardziej.

A więc, WordPress.org czy WordPress.com?

 1. WordPress.org jest dla właścicieli stron internetowych, którzy chcą być niezależni, np. sklepy ecommerce / sklepy internetowe. Korzystanie z WordPress.org oznacza, że wszystko budujesz samodzielnie od podstaw. Co najważniejsze, masz swobodę instalowania dowolnych narzędzi i kontrolowania ogólnej funkcjonalności strony. Jest to najlepszy wybór, jeśli chcesz być całkowicie na własną rękę z pewną dodatkową pomocą od supportu swojego hostingu WordPress.
 2. WordPress.com jest dobry dla Ciebie, jeśli nie chcesz brudzić sobie rąk hostingiem, narzędziami innych firm i instalowaniem niestandardowych funkcji strony internetowej ręcznie. Wystarczy się zarejestrować i uzyskać własną przestrzeń online błyskawicznie. Minusem jest to, że nie będziesz w stanie dostosować zbytnio swojej strony. To może być doskonała opcja dla blogerów, nietechnicznych ludzi, budujących własne strony internetowe, małych firm i stron.

Dodano

w

przez

Tagi:

Komenatrze

Jeśli dodajesz komentarz, zadbaj o to by wnosił coś do tematu wpisu, szczególnie jeśli robisz to tylko by zostawić link do swojej strony. Bezwartościowe komentarze nie zostaną zaakceptowane.

2 odpowiedzi na „WordPress.com vs WordPress.org: Kluczowe różnice i z którego z nich powinieneś skorzystać”

 1. Awatar Michał
  Michał

  czy strony na wordpress.com są indeksowane przez Google? czy jest jakaś różnica jeśli chodzi o ranking w wyszukiwarce?

  1. Awatar querlyquar

   Hej Michał,

   Tak – strony na WordPress.com będą indeksowane przez Google. Tak długo, jak będziesz dodawał wysokiej jakości treść i brał pod uwagę czynniki wpływające na SEO, wtedy powinieneś osiągnąć dobre pozycje dla wybranych słów kluczowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *