WordPress vs Drupal: SEO, bezpieczeństwo, rozszerzenia, zarządzanie treścią

Jeśli chodzi o systemy zarządzania treścią, to wyróżniają się dwie nazwy: WordPress vs Drupal. Każdy z nich ma swoją własną lojalną społeczność, długą listę popularnych stron internetowych, które zasila, jak również szeroki zakres cech i funkcjonalności.

Powszechnie wiadomo, że WordPress jest łatwiejszy w użyciu i bardziej popularny, w porównaniu do Drupala, który ma mniejszą społeczność i bardziej stromą krzywą uczenia się. Ale poza tym, co tak naprawdę dzieli te dwa systemy? W tym artykule postaram się porównać Drupal vs WordPress pod względem poszczególnych cech.

WordPress vs Drupal

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO)

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek, lub SEO, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania Twojej strony internetowej. Jeśli Twoja witryna nie radzi sobie dobrze pod względem pozycji stron i wyników wyszukiwania, Twoja obecność w sieci będzie cierpieć, bardzo.

W rzeczywistości, zarównowybór WordPress i Drupal jest dobry pod względem SEO. Szczerze mówiąc, Google (lub jakakolwiek inna wyszukiwarka) nie dba o to, jakiej platformy używasz, o ile twoja treść jest w porządku i przestrzegasz norm SEO. Jednak Matt Cutts z Google stwierdził, że WordPress jest najlepszym wyborem pod względem SEO, jak pokazano w tym filmie:

I oczywiście użytkownicy WordPressa mają luksus niesamowitych wtyczek, takich jak All in One SEO Pack i Yoast SEO, które mogą pomóc w zakresie SEO.

Jeśli chcesz poznać więcej wtyczek seo, zapraszamy do naszej listy, gdzie omawiamy wszystkie darmowe wtyczki SEO do WordPressa.

Jednak warto również podkreślić, że Drupal nie jest mięczakiem, jeśli chodzi o wyszukiwarki – Yoast SEO, na przykład, jest dostępny również dla Drupala. Ponadto, często jest to nieznane dla osób nie korzystających z Drupala, ale oprogramowanie jest wyposażone w funkcje przyjazne dla SEO, których brakuje WordPressowi w przypadku braku zewnętrznych wtyczek. Na przykład, natywne buforowanie jest obsługiwane przez Drupala domyślnie, podczas gdy WordPress potrzebuje dodatkowych wtyczek do buforowania. Buforowanie stron prowadzi do szybszego czasu ładowania, a to oczywiście jest bardzo przydatną metryką do zwiększenia twojego rankingu.

Biorąc pod uwagę wszystkie rzeczy, WordPress wygrywa rundę SEO ze względu na liczbę dostępnych wtyczek, które mogą pomóc SEO Twojej witryny na wiele różnych sposobów.

Bezpieczeństwo

Dla wszystkiego w Internecie, bezpieczeństwo jest pojęciem, które jest naprawdę istotne, ale nigdy nie może być absolutnie osiągnięte. Nic w Internecie nie jest w 100% bezpieczne, ani nigdy nie może być. Możemy jedynie próbować osiągnąć wysoki poziom bezpieczeństwa, i to samo dotyczy zarówno WordPressa jak i Drupala, a także każdego innego podobnego oprogramowania.

Drupal przez lata zyskał reputację bezpiecznego i solidnego oprogramowania. Chociaż miał swoją część problemów, takich jak liczne luki w zabezpieczeniach SQL injection, społeczność szybko reagowała i w większości przypadków Drupal dobrze sobie radził w walce z zagrożeniami bezpieczeństwa. Świadczy o tym fakt, że takie firmy jak The White House czy The Economist wolą polegać na Drupalu.

WordPress nie jest też jednak słaby pod względem bezpieczeństwa. Chociaż jest to znany fakt, że WordPress otrzymuje o wiele więcej zagrożeń bezpieczeństwa i ataków złośliwego oprogramowania niż jakiekolwiek inne oprogramowanie, ma to więcej wspólnego z popularnością WP, a mniej z potencjalnym brakiem praktyk bezpieczeństwa.

Margines błędu w zakresie bezpieczeństwa jest mniejszy przy użyciu Drupala w porównaniu do WordPressa, po prostu dlatego, że istnieje absurdalnie duża liczba wtyczek i motywów, które są łatwo dostępne dla WordPressa, a są słabo napisane i mogą stanowić problem bezpieczeństwa dla Twojej witryny. Społeczność WordPress jest bardzo szybka w reagowaniu na każdy taki problem, ale nadal istnieje możliwość popełnienia błędu, ponieważ przestarzała wtyczka może zagrozić witrynie. Ponieważ liczba takich wtyczek i motywów jest mniejsza w przypadku Drupala, możliwości popełnienia błędu również stają się mniejsze.

W tej rundzie zwycięża Drupal.

Możliwość rozszerzenia i dostosowania

WordPress jest wspierany przez dużą liczbę motywów i wtyczek (zarówno darmowych jak i premium), które możesz wykorzystać do rozszerzenia jego funkcjonalności i cech. Możesz tworzyć sklepy eCommerce, strony z wiadomościami, strony z portfolio i wiele więcej z WordPressem, używając odpowiedniej kombinacji wtyczek i motywów.

Drupal również jest wspierany przez rozszerzenia i moduły, które mogą pomóc w rozszerzeniu jego funkcjonalności, ale ta liczba jest stosunkowo mniejsza. Nie oznacza to, że nie można dostosować Drupala; nadal można z nim zrobić wiele, ale krzywa uczenia się jest bardziej stroma i wymaga dużo więcej wysiłku przy osiąganiu czegoś wyjątkowego z Drupalem, jak można zrobić to samo z WordPressem. To jednak oznacza, że jako deweloper możesz zmieniać Drupala do woli i to prawdopodobnie dlatego widzimy wiele witryn Drupala o bardzo unikalnym charakterze. Ale dla nie-programistów, WordPress jest lepszym wyborem, w przypadku wyboru między WordPress a Drupal.

Ta runda idzie do WordPressa.

Zarządzanie treścią i wydajność

Zarówno Drupal, jak i WordPress potrafią wiele zdziałać w zakresie zarządzania treścią i wydajności. Podczas gdy interfejs użytkownika i łatwość obsługi to kwestia perspektywy, ponieważ to, co jest użyteczne i znajome dla jednego użytkownika, może być nieużyteczne dla drugiego, istnieją pewne obszary, w których każdy z tych dwóch CMS-ów może udowodnić swoją wartość.

Jeśli chodzi o zasoby, to zarówno WordPress jak i Drupal są powszechnie wspierane, zakodowane głównie w PHP i działają dobrze nawet na mniej wydajnych serwerach czy platformach współdzielonych. Oczywiście instalacja dodatkowych modułów lub wtyczek może spowodować spowolnienie obu CMS-ów – instalacja WordPressa z 45 wtyczkami na pewno zwolni, to samo dotyczy Drupala. Jednak wśród użytkowników Drupala istnieje tendencja do opierania się na mniejszej liczbie modułów – można to przypisać temu, że społeczność Drupala ma większą liczbę deweloperów.

Drupal ma bardzo zauważalne minusy w porównaniu do WordPressa. Podstawowe zadania, takie jak aktualizacja systemu CMS, są bardziej czasochłonne w Drupalu i o wiele łatwiejsze w WordPressie.

Ostatnią rundę wygrywa WordPress.

Wnioski: Drupal vs WordPress

Drupal oferuje wiele funkcji od ręki, takich jak buforowanie stron i wiele innych, ale WordPress jest nadal wysoce użyteczny i w lepszej ogólnej sytuacji niż Drupal.

Podczas gdy Drupal jest elastycznym systemem i po opanowaniu go można praktycznie stworzyć dowolny gatunek lub charakter strony internetowej, WordPress jest bardziej popularny (i dlatego lepiej wspierany), a także łatwiejszy w użyciu i wdrożeniu. Używając odpowiedniej kombinacji wtyczek i motywów, WordPress może bardzo dobrze służyć Twoim projektom.

Co o tym sądzicie? Czy WordPress i Drupal są w stanie prowadzić równe strony internetowe i służyć swoim użytkownikom z takim samym poziomem jakości? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach poniżej!


Dodano

w

przez

Tagi:

Komenatrze

Jeśli dodajesz komentarz, zadbaj o to by wnosił coś do tematu wpisu, szczególnie jeśli robisz to tylko by zostawić link do swojej strony. Bezwartościowe komentarze nie zostaną zaakceptowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *