WordPress vs. Joomla: Który CMS wybrać?

Założenie strony internetowej nigdy nie było łatwiejsze w 2022 roku, jeśli zdecydujesz się na platformy CMS (Content Management System). Dwie z najlepszych platform CMS, które wyróżniają się na rynku eCommerce to Joomla vs WordPress.

Więc, jak poznać, który z nich jest dla Ciebie? W tym artykule, będziemy chodzić przez szczegółowe porównanie między Joomla vs WordPress, aby pomóc Ci określić, który z nich wygrywa tę bitwę.

W tym artykule:

 • Przegląd Joomla vs WordPress
 • Szczegółowe porównanie tych dwóch platform CMS
 • Porady na temat tego, która platforma pasuje do Ciebie najbardziej

Joomla vs WordPress: Bliższe spojrzenie

Joomla vs WordPress są znane z łatwości użytkowania, szerokich możliwości dostosowywania i aktywnych społeczności. Dlatego, podczas gdy Joomla vs WordPress mają swoje zalety i wady, mogą one być idealne do budowania nowoczesnych, bogatych w funkcje stron.

Co to jest WordPress?

Uruchomiony w 2003 roku, WordPress był najpierw uważany za platformę do blogowania, innymi słowy do tworzenia blogów. Jednak rozwinął się on znacznie poza ten obszar. Platforma jest łatwa w użyciu, możesz stworzyć dowolny rodzaj strony i dostosować ją za pomocą ogromnego ekosystemu wtyczek i motywów WordPressa.

WordPress jest podzielony na WordPress.com i WordPress.org:

 • WordPress.com jest wersją hostowaną. Wystarczy założyć konto, wybrać plan i bezpośrednio zbudować swoją stronę.
 • WordPress.org jest systemem CMS typu self-hosted. Masz pełną kontrolę nad swoją stroną, ale będziesz musiał pobrać oprogramowanie na swój komputer i znaleźć swój hosting.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej WordPress.org, który jest platformą Open Source, aby łatwiej było go porównać z Joomla.

Czym jest Joomla?

Uruchomiona w 2005 roku Joomla jest również topową platformą Open Source CMS napisaną w PHP i przechowywaną w bazie danych MySQL.

Jako Open Source CMS zamiast opcji hostowanej, Joomla jest darmowa i dostępna dla każdego do użytku. Został uruchomiony z zamiarem zapewnienia użytkownikom skalowalnych środków do budowania swoich stron internetowych i aplikacji, bez znajomości kodowania.

WordPress vs Joomla: Porównanie

Koszty

Koszty WordPressa

Ponieważ WordPress to Open Source CMS, możesz go pobrać i zainstalować za darmo. Wszystko czego potrzebujesz to własna domena i hosting. Musisz również sam wykonywać kopię zapasowe i wszelkie niezbędne aktualizacje.

UsługaPrzybliżona kwota
Domena20zł rocznie
Hosting WordPress50zł rocznie
Wtyczki0zł-300zł rocznie (według potrzeb)

W zależności od potrzeb, koszt uruchomienia witryny WordPress może wahać się od 100 złotych do 500 złotych do 3000 złotych, a czasem nawet powyżej 10 tysięcy złotych. W zamian możesz uruchomić profesjonalną stronę internetową z nieograniczonym dostosowaniem, zespołem wsparcia technicznego, a także pełną kontrolą nad swoją witryną.

Koszty Joomla

Podobnie jak WordPress, Joomla jest również platformą open-source, która jest darmowa i łatwa w użyciu. Konieczny będzie jednak zakup następujących elementów:

 • Rejestracja domeny: średnio 20zł rocznie
 • Pozyskanie dostawcy usług hostingowych: 50 złotych rocznie
 • Projektowanie i rozwój: 500zł – 2000 zł za pracę na zamówienie
 • Obsługa techniczna: 100zł – 1000zł miesięcznie

WordPress ma niższe koszty rozwoju dzięki swojej ogromnej i dedykowanej społeczności, gdzie użytkownicy mogą łatwo znaleźć pomoc poprzez ogromny ekosystem stron trzecich blogów, forów, deweloperów.

Łatwość użytkowania

WordPress

WordPress jest znany ze swojej łatwości użycia, a wielu użytkowników wybiera go zamiast innych platform CMS. Jego użytkownicy to w większości zarówno początkujący, jak i obeznani z technologią. Jest również łatwy w instalacji. Szczególnie jego prosty panel kontrolny pozwala większości początkujących na przyswojenie podstaw w krótkim czasie.

Back-end jest prosty i czysty, a wszystko w obrębie deski rozdzielczej jest łatwe w użyciu. Wzdłuż lewej strony znajdują się różne obszary zawartości witryny, jak również ustawienia, którymi można zarządzać. Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, gdzie możesz wejść, aby dostosować swój projekt, skonfigurować udostępnianie społecznościowe lub dodać nowy wpis na blogu.

Joomla

Joomla, z drugiej strony, jest zupełnie inna i może wymagać więcej cierpliwości, jeśli nie jesteś zaznajomiony z terminologią techniczną.

Kokpit Joomla ma wiele opcji, które mogą zdezorientować początkujących.

Joomla wykorzystuje połączenie Artykułów i Kategorii. Innymi słowy, przed stworzeniem treści na Joomla, musisz stworzyć kategorie dla typu treści, które chcesz stworzyć. Proces ten może być jakoś bardziej skomplikowany niż w przypadku WordPressa, zwłaszcza dla osób nie będących programistami.

Werdykt:

Zarówno Joomla jak i WordPress są dość proste w użyciu i mają ten sam proces instalacji. Jednak panel sterowania Joomla nie jest przyjazny dla początkujących. Początkujący mogą uznać, że zrozumienie panelu sterowania i interfejsu użytkownika Joomla jest bardziej skomplikowane niż WordPressa.

Projektowanie i dostosowywanie

Jednym z powodów, które sprawiają, że WordPress i Joomla stają się najbardziej popularnymi CMS jest to, że oba pozwalają użytkownikom rozszerzyć swoje strony internetowe na różne sposoby. To znaczy, że oba oferują różne motywy i wtyczki, które użytkownicy mogą łatwo dodać do swoich stron internetowych bez dużej wiedzy na temat programowania stron internetowych, aby stworzyć funkcjonalną stronę internetową o atrakcyjnym wyglądzie.

Motywy WordPress

Ten popularny CMS ma tysiące darmowych motywów WordPress i setki opcji premium, które pomagają użytkownikom zbudować od prostej strony do profesjonalnej, nawet jeśli nie wiedzą wiele o kodowaniu lub projektowaniu. Dodatkowo możesz edytować kod źródłowy jak tylko chcesz, a nawet używać wtyczek, które pozwalają Ci zbudować motyw samodzielnie poprzez narzędzia typu „przeciągnij i upuść” (drag&drop).

Sklep motywów WordPress

Szablony Joomla

Potencjał dostosowywania Joomli jest jej przewagą konkurencyjną. Chociaż Joomla nie ma oficjalnej biblioteki szablonów, ma również mnóstwo szablonów dostępnych od osób trzecich, jak również rozszerzeń, które pozwalają użytkownikom na tworzenie wielu typów stron internetowych z wieloma funkcjami.

Ponadto, korzystanie z Joomla pomaga użytkownikom włączyć wiele motywów w całej witrynie. Aby to zilustrować, klienci Joomla mogą mieć różne motywy dla różnych podstron. Możesz przełączać style i szablony, jeśli na przykład chcesz mieć inny motyw dla swojego bloga i swojej głównej witryny. Ponadto, Joomla jest bardziej przystosowana obsługi bardziej złożonych form treści.

Werdykt:

Trudno wskazać zwycięzcę, jeśli chodzi o Joomla vs WordPress w zakresie dostosowywania i projektowania. Oba mają nieporównywalne atuty, które odróżniają się od reszty.

Rozszerzenia i wtyczki

Wtyczki WordPress

Z pomocą wtyczek WordPress można zrobić wiele rzeczy, takich jak portal członkowski, sklep internetowy, portfolio itp. Użytkownicy mogą również znaleźć ponad 59000 darmowych wtyczek na oficjalnych stronach internetowych, aby stworzyć całe systemy eCommerce, witryny biznesowe lub portfolio fotograficzne.

Jedną rzeczą, którą warto wiedzieć jest to, że WordPress nie ma wbudowanej funkcji wielojęzyczności. Musisz użyć dodatkowej wtyczki, a ta może być zarówno darmowa, jak i płatna.

Wtyczki Joomla

Joomla, jednakże, oferuje tylko około 8000 oficjalnych rozszerzeń na swojej stronie internetowej. Od momentu powstania, Joomla wzrosła zarówno w popularności, jak i funkcjonalności, z pasjonatami dodającymi do wyboru narzędzia, rozszerzenia i motywy. Rozszerzenia Joomla, są podzielone według funkcji i celu

 • Wtyczki: zwykle są prostymi funkcjami dla Joomla
 • Moduły: dodają kawałki treści wokół głównego obszaru zawartości
 • Komponenty: rozszerzają podstawową funkcjonalność Joomla, a komponent zazwyczaj składa się z własnego zestawu modułów i/lub wtyczek. Można wymienić kilka najlepszych rozszerzeń Joomla: Virtue Mart, HikaShop, MijoShop, JoomShopping, J2Store, EShop…

Ponadto, Joomla jest wyposażona w wbudowaną funkcjonalność wielojęzyczną.

Werdykt:

Obie platformy oferują różne rozszerzenia i wtyczki, które mogą pomóc w zarządzaniu witryną. Jednak WordPress wydaje się być zwycięzcą w tej bitwie Joomla vs WordPress. Ponieważ Joomla jest mniej popularna niż WordPress, istnieje dla niej dość mało rozszerzeń i wtyczek.

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO)

Nie trzeba dodawać, że w stale rozwijającym się świecie technologii do prowadzenia biznesu, Twoja strona powinna być na liście top 10 w większości wyszukiwarek. Dlatego SEO jest jednym z najważniejszych czynników do rozważenia przy wyborze platformy dla Twojej firmy. Zagłębmy się w to porównanie Joomla vs WordPress dla strony biznesowej pod kątem SEO.

WordPress SEO

WordPress jest świetną platformą, jeśli chodzi o uwzględnienie SEO. Wiele motywów zawiera funkcje SEO, takie jak znacznik schema, nawigacja breadcrumb, dane open graph i tak dalej. WordPress pozwala również na tworzenie tagów dla postów, coś, na co Joomla nie pozwala bez użycia rozszerzenia. Poza tym możesz zoptymalizować struktury permalinków i ustawić wszystkie odpowiednie metadane dla stron i postów.

Jeśli chodzi o marketing, WordPress naprawdę czyni go prostym. Łatwo łączy się z mediami społecznościowymi, więc możesz połączyć każde z firmowych kont w mediach społecznościowych ze swoimi stronami. Dodatkowo, jego funkcje Analytics i Tracking mówią Ci, ile osób odwiedziło Twoją stronę i z jaką częstotliwością.

Joomla SEO

Joomla, z drugiej strony, jest również platformą przyjazną dla SEO. Chociaż wymaga najwięcej początkowej opieki i uwagi pod względem SEO, ma ogromny potencjał, aby uplasować się bardzo wysoko, jeśli odpowiednio skonfigurujesz stronę. W Joomla można włączyć przyjazne dla wyszukiwarek adresy URL, uczynić je bardziej czytelnymi i zapadającymi w pamięć zarówno dla ludzi, jak i dla robotów wyszukiwarek. Co więcej, umożliwia również przepisywanie adresów URL, które pomaga pozbyć się index.php w adresie URL. Poza tym, możliwe jest dodanie metadanych do swojej strony.

Jednak Joomla na miejscu optymalizacji nie jest sprawa jednego kliknięcia, zwłaszcza dla początkujących.

Bramki płatnicze

Bramki płatności WooCommerce

WooCommerce jest najpopularniejszą wśród wtyczek eCommerce dla WordPressa. Ta platforma ma również ponad 100 bramek płatności, aby pomóc Ci łatwo przetwarzać i synchronizować płatności, w tym kilka znanych: Paypal, Amazon pay, Stripe, eWay,…

Bramki płatności Joomla

Joomla oferuje 54 bramki płatności, w tym darmowe i płatne rozszerzenia, które pozwalają na przyjęcie każdego rodzaju płatności. Tutaj możesz zobaczyć liste bramek płatności Joomla.

Zwycięzcą jest bez wątpienia WordPress z ogromną liczbą procesorów płatności – 100 opcji+. Tymczasem Joomla oferuje około 50 bramek płatniczych dla swoich użytkowników.

Wynik – który CMS powinieneś wybrać?

Pod koniec tej bitwy Joomla vs WordPress, WordPress jest na czele gry według pewnych kryteriów, które właśnie przeszliśmy. Aby zdecydować, który CMS jest najlepszy do użycia, musisz rozważyć cel swojej strony internetowej.

Nie jest zaskoczeniem stwierdzenie, że WordPress jest najlepszym CMS-em dla początkujących, zwłaszcza dla użytkowników nieinformatycznych, oraz idealnym do prowadzenia bloga. Jeśli jesteś początkujący w budowaniu stron internetowych i chcesz jak najszybciej uruchomić stronę, to powinieneś wybrać WordPressa.

Natomiast Joomla jest bardziej elastyczną platformą do wyświetlania różnych typów treści i zarządzania użytkownikami. Jeśli jesteś w miarę techniczny i szukasz bardziej elastycznego CMS, który pozwala na większą kreatywność w projektowaniu, to Joomla może być Twoim rozwiązaniem.

Joomla vs WordPress: FAQ

Który z nich jest łatwiejszy WordPress czy Joomla?

Między Joomla vs WordPress, ten ostatni jest o wiele łatwiejszy do skonfigurowania i obsługi na co dzień. Tymczasem Joomla ma bardziej stromą krzywą uczenia się i potrzebujesz umiejętności kodowania, by bardziej dostosować swoją stronę.

Do czego najlepiej wykorzystać Joomla?

Joomla jest najlepiej wykorzystywana do budowy forów internetowych i rozbudowanych katalogów produktów.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że czytając ten artykuł, zidentyfikowałeś kilka kluczowych różnic między Joomla vs WordPress, abyś mógł określić, który z nich najlepiej nadaje się do Twojej witryny.


Dodano

w

przez

Tagi:

Komenatrze

Jeśli dodajesz komentarz, zadbaj o to by wnosił coś do tematu wpisu, szczególnie jeśli robisz to tylko by zostawić link do swojej strony. Bezwartościowe komentarze nie zostaną zaakceptowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *